Ο Μαρσέλο ήταν ο Καλλον(η)ός

Χάρη σε γκολ του Βραζιλιάνου μέσου, η ΑΕΛΚ επέστρεψε στις νίκες με 1-0 επί της Αναγέννησης Επανωμής.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά σκόραραν στο σημείο όπου είχαν χάσει τον έλεγχο. Τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μαρσέλο προωθήθηκε, δέχθηκε μία εξαιρετική πάσα από τον συμπατριώτη του Λεοζίνιο και με ωραία κεφαλιά-ψαράκι πέτυχε ένα υπέροχο γκολ. Αυτό αρκούσε στο συγκρότημα του Λουτσιάνο Ντε Σόουζα, ώστε να πάρει το τρίποντο και να κρατήσει την επαφή του με την πρώτη τριάδα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ, αλλά ούτως ή, άλλως δεν απειλήθηκαν και διατήρησαν άνετα το υπέρ τους γκολ.

Η ομάδα της Μακεδονίας φαίνεται πως έμεινε στην εξάρα της Κυριακής απέναντι στον Διαγόρα Ρόδου. Οι ποδοσφαιριστές του Αλέκου Βοσνιάδη βρέθηκαν σε κακή μέρα και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές φάσεις στην αντίπαλη εστία. Δέχθηκαν μεγάλη πίεση σε κάποια διαστήματα του αγώνα και ηττήθηκαν δίκαια. Εξαίρεση αποτελεί ο νεαρός Γιάννης Γκέσιος, ο οποίος είχε κάποιες καλές ενέργειες.