Εύκολα και απλά η ΑΕΚ

Η «Ένωση» επιβλήθηκε 3-0 του Ηρακλή Ψαχνών στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το πρώτο τρίποντο στο γκρουπ.

Απόλυτη κυριαρχία της ΑΕΚ στην αναμέτρηση του Ολυμπιακού Σταδίου κόντρα στον Ηρακλή Ψαχνών. Ο Δικέφαλος ήταν ανώτερος και στα 90 λεπτά, νίκησε με 3-0 και έφτασε τους 4 βαθμούς στον 5ο όμιλο του Κυπέλλου.
Το 1-0 έκανε η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα στο 42' με εξαιρετικό σουτ του Κορδέρο, ύστερα από μια σειρά χαμένων ευκαιριών. Στο 58' η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι με τον Μπαρμπόσα, που ήταν λίγο τραβηγμένο. Ο Παληγεώργος έπεσε πάνω στον Πορτογάλο και καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών. Ο Ίβηρας ωστόσο αστόχησε. Πήρε το αίμα του πίσω στο 66', όταν από δική του εκτέλεση φάουλ ο Μάνταλος με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Στο 79' ήταν η σειρά του Μπακάκη να προσθέσει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, ύστερα από εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή. Τα Ψαχνά περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μετά την ήττα αποχαιρετούν το Κύπελλο.

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Ανέστης, Μπακάκης, Γροντής, Κολοβέτσιος (69' Φαγιέ), Σαρρής, Ρόβας, Κορδέρο (56΄Μάνταλος), Πλατέλλας, Μπαρμπόσα (76' Αραβίδης), Ζόριτς, Ντακόλ
ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιώργος Κούτσης):Μανιάτης, Παλαιολόγος, Μπακομήτρος (61' Κοτίτσας), Παπαδόπουλος, Παληγεώργος, Γκεμίσης, Λόμπα (67' Δηλαβέρης), Φλίγκος (72' Σικαλιάς), Γουόρντεν, Ποσίνκοβιτς, Ραπτάκης
Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

89' Κίτρινη κάρτα στον Δηλαβέρη.

79' ΓΚΟΛ 3-0 για την ΑΕΚ. Ο Μπακάκης μπήκε από δεξιά στην περιοχή των Ψαχνών και με πλασέ νίκησε τον Μανιάτη.

66' ΓΚΟΛ 2-0 για την ΑΕΚ. Χτύπημα φάουλ από τον Μπαρμπόσα, κοντινή κεφαλιά του Μάνταλου, στα δίχτυα η μπάλα.

66' Κίτρινη κάρτα στον Παλαιολόγο.

61' ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Έρικ Γουόρντεν. Ο Γκανέζος φέρεται να είπε κάτι στον διαιτητή μετά το πέναλτι του Μπαρμπόσα.

59' Ο Μπαρμπόσα σούταρε από την άσπρη βούλα, σημάδεψε την αριστερή γωνία, αλλά έστειλε άουτ τη μπάλα.

58' Πέναλτι κέρδισε η ΑΕΚ. Ο Παληγεώργος, που πήρε κίτρινη, έπεσε πάνω στον Μπαρμπόσα.

55' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ. Σέντρα του Ρόβα, καρφωτή κεφαλιά του Ζόριτς, στο δεξί δοκάρι η μπάλα.

51' Συρτό σουτ του Ζόριτς μέσα από την περιοχή, λίγο άουτ η μπάλα.

48' Σουτ του Λόμπα λίγο έξω από την περιοχή με το αριστερό, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

Απόλυτη η κυριαρχία της ΑΕΚ, είχε 17 τελικές έναντι 0 της ομάδας της Εύβοιας.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45'+ Έληξε το πρώτο ημίχρονο.

42' ΓΚΟΛ 1-0 για την ΑΕΚ. Ο Ντακόλ έδωσε στον Κορδέρο, ο οποίος με ξερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Μανιάτη.

39' ΔΟΚΑΡΙ για την ΑΕΚ. Φάουλ από τον Μπαρμπόσα, ο Σαρρής έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα χτύπησε στην αριστερή δοκό.

36' Σέντρα του Μπακάκη, καρφωτή κεφαλιά του Ζόριτς, εκπληκτική επέμβαση του Μανιάτη που διώχνει σε κόρνερ.

29' Ο Πλατέλλας έδωσε στον Μπαρμπόσα, ο Πορτογάλος σούταρε, η μπάλα έφυγε άουτ.

26' Ο Ζόριτς έπιασε το συρτό σουτ, μπλόκαρε ο Μανιάτης.

22' Καλοτραβηγμένο φάουλ του Ντακόλ, άουτ η μπάλα.

20' Κίτρινη στον Μπακομήτρο.
15' Κίτρινη κάρτα στον Ζόριτς.

15' Σουτ που επιχείρησε ο Μπαρμπόσα κατέληξε άστοχα εκτός εστίας.

6' Σέντρα σουτ από φάουλ του Μπαρμπόσα, ο Μανιάτης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ με το ένα χέρι.

Last modified onΤρίτη, 28 Οκτώβριος 2014 23:41