Μοιρασιά στη Ρόδο

Ο Διαγόρας αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Φωκικό Άμφισσας.

Τον πρώτο του βαθμό στη Football League πανηγύρισε ο Φωκικός Άμφισσας στη Ρόδο απέναντι στον Διαγόρα. Οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν και εξασφάλισαν χρήματα για να πληρώσουν τους διαιτητές (γι' αυτό καθυστέρησε να ξεκινήσει το ματς) και μπήκαν ιδανικά στο ματς, προηγούμενοι 1-0 στο 1' με πέναλτι του Φαμπίνιο. Ωστόσο, η ομάδα της Άμφισσας με τον Νικόλτση στο 12' έφερε το ματς στα ίσα και στη συνέχεια πατούσε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, όμως στο 65' και κόντρα στη ροή του αγώνα ο Λερογιάννης έκανε το 2-1. Η απάντηση άμεση από την ομάδα της Άμφισσας, η οποία στην επόμενη επίθεση ισοφάρισε σε 2-2 με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Νικόλτση. Από ένα δοκάρι είχαν οι δύο ομάδες με τον Φαμπίνιο στο 37' και με τον Βαβάτσικο στο 76'.

ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

87' ΑΛΛΑΓΗ για τον Διαγόρα. Στη θέση του Επιφάνη ο Μαριεττάκης.
84' Ο Καλλέργης έχασε διπλή ευκαιρία να νικήσει τον Πονηρό.
83' ΑΛΛΑΓΗ για τον Διαγόρα. Στη θέση του τραυματία Λερογιάννη ο Ρούσσος.
77' ΑΛΛΑΓΗ για τον Διαγόρα. Στη θέση του Ματεντζίδη ο Μπαούρης.
76' Δοκάρι ο Φωκικός με τον Βαβάτσικο.
70' ΑΛΛΑΓΗ για τον Φωκικό. Στη θέση του Φροξυλιά ο Καλλέργης.
66' ΓΚΟΛ 2-2. Ο Νικόλτσης με ατομική προσπάθεια έφερε ξανά το ματς στα ίσα.
65' ΓΚΟΛ 2-1. Ο Χατζηκοσμάς πάσαρε στον Λερογιάννη και αυτός με δυνατό σουτ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Ροδίτες.
60' Χωρίς την παραμικρή φάση το παιχνίδι στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου.
57' ΑΛΛΑΓΗ για τον Φωκικό. Στη θέση του Στόικου ο Σκαρίμπας.
46' ΑΛΛΑΓΗ για τον Φωκικό. Στη θέση του Ταμπάκη πέρασε ο Βαβάτσικος.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

40’ Με ατομική ενέργεια ο Χατζηκοσμάς τροφοδότησε τον Φαμπίνιο, αυτός πάσαρε στον Επιφάνη, αλλά στο σουτ του τελευταίου η μπάλα έφυγε άουτ.
37’ Ο Πουλόπουλος πάσαρε στον Φαμπίνιο, ο Βραζιλιάνος έκανε το πλασέ και η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι.
24' Ο Φωκικός πατά καλύτερα στο χορτάρι και έχει ισορροπήσει το ματς μετά το γκολ της ισοφάρισης.
20' Εκτέλεση φάουλ από τον Αυγενικού, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
12' ΓΚΟΛ! 1-1. Ο Σιάκκας πάσαρε στον Νικόλτση και ο δεύτερος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πονηρού.
1' ΓΚΟΛ! 1-0 ο Διαγόρας με εκτέλεση πέναλτι του Φαμπίνιο. Ο Μπακάλης έκανε τη σέντρα και αμυντικός του Φωκικού έδιωξε με το χέρι.
1' Έναρξη του αγώνα.

Διαγόρας: Πονηρός, Μπακάλης, Πουλόπουλος, Καρπαθάκης, Φαμπίνιο, Επιφάνης, Μουσταφίδης, Χατζηκοσμάς, Αυγενικού, Λερογιάννης, Ματεντζίδης.

Φωκικός: Βαλσαμάκης, Χαλούλος, Δημήτρης, Δημητρίου, Κωστόπουλος, Σιάκκας, Ταμπάκης, Δήμας, Στόικος, Φροξυλιάς, Νικόλτσης.
* Το ματς άργησε να ξεκινήσει γιατί ο Διαγόρας είχε δηλώσει 10 παίκτες στην ενδεκάδα. Τελικά ο Φαμπίνιο ήταν αυτός που συμπλήρωνε το σχήμα των γηπεδούχων.

Last modified onΠαρασκευή, 25 Νοέμβριος 2011 16:49