Ροπαλιά στο 117'

Ο Ηρακλής Ψαχνών λύγισε (2-1) στην παράταση τον Παναιγιάλειο.

Αήττητος στα φιλικά παιχνίδια ήταν ο Ηρακλής Ψαχνών, αλλά άπαντες γνώριζαν πως τα επίσημα ματς δεν έχουν καμία σχέση... Το Σάββατο (14/09) το απόγευμα οι Ευβοιώτες υποδέχτηκαν τον Παναιγιάλειο για την πρώτη φάση του Κυπέλλου και κατάφεραν να τον λυγίσουν στην παράταση με γκολ του Μπακομήτρου στο 117'!

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, άσκησαν πίεση και άνοιξαν το σκορ στο 34' με τον Τσιμότζι. Ωστόσο, ο Παναιγιάλειος στο 73' έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά του Γκούμα. Το παιχνίδι άνοιξε, χάθηκαν ευκαιρίες, κάτι που έγινε και στην παράταση. Ο νικητής θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, όπως και έγινε, στο 117'. Ο Κοιλιάρας έκανε τη σέντρα, ο Κρητικός έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και ο Μπακομήτρος με νέα κεφαλιά στην επαναφορά διαμόρφωσε το 2-1 και έδωσε το εισιτήριο στον Ηρακλή Ψαχνών.

Αντίπαλος των «πράσινων» στην επόμενη φάση η Βέροια σε διπλά παιχνίδια.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ - ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ 2-1

34' Τσιμότσζι (σ), 117' Μπακομήτρος - 73' Γκούμας (κ)

ΠΑΡΑΤΑΣΗ

ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

118' Γκεμίσης αντί Επιτροπάκη για τον Ηρακλή Ψαχνών

117' ΓΚΟΛ 2-1 σέντρα του Κοιλιάρα, κεφαλιά του Κρητικού που χτύπησε στο δοκάρι και από κοντά με κεφαλιά ο Μπακομήτρος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

115' ο Παπαχρήστου προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, αλλά έδιωξε ο Πουρής

114' ωραία εκτέλεση από τον Φλίγκο στο φάουλ, η μπάλα πηγαίνει στο "παραθυράκι" του Πουρή που διώχνει σε κόρνερ

113' κίτρινη κάρτα στον Τζανή για φάουλ έξω από την περιοχή πάνω στον Ρεκλείτη

110' κίτρινη κάρτα στον Σκαρτσίλα επειδή έπεσε στην περιοχή του Ηρακλή Ψαχνών

105' άνοιγμα του Κοιλιάρα, ο Ανδρούτσος μπλοκάρει μπροστά από τον Επιτροπάκη που έμπαινε στην φάση

104' σουτ του Κρητικού έξω από την περιοχή φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Παναιγιάλειου

100' σέντρα του Ρεκλείτη στην περιοχή, ο Πουρής με δεύτερη προσπάθεια κατάφερε να μπλοκάρει

97' κίτρινη κάρτα στον Μαυρόπουλο για φάουλ πάνω στον Ντελέκο έξω από την περιοχή

94' σουτ του Φλίγκου από δεξιά έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι

92' επικίνδυνη σέντρα σουτ του Επιτροπάκη έσωσε τελευταία στιγμή ο Ανδρούτσος

91' Μαυρόπουλος αντί Γκούμα για τον Παναιγιάλειο

έναρξη της παράτασης

Β' HMIXΡΟΝΟ

τέλος της αναμέτρησης που στέλνει τις δύο ομάδες σε ημίωρη παράταση.

90' σέντρα του Παπαχρήστου, κεφαλιά του Φλίγκου στην περιοχή και η μπάλα περνά άουτ

88' σουτ του Επιτροπάκη μέσα από την περιοχή κοντράρει σε πόδια και η μπάλα φεύγει κόρνερ.

85' σουτ του Μπακομήτρου φεύγει λίγο έξω από το κάθετο δοκάρι του Παναιγιάλειου.

84' σέντρα του Κοιλιάρα διώχνει ο Γκούμας και η μπάλα πηγαίνει στα πόδια του Επιτροπάκη που κάνει το σουτ και ο Ανδρούστος διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

79' σέντρα του Κοιλιάρα, αλλά ο Ανδρούτσος καταφέρνει και μπλοκάρει την μπάλα στην έξοδο πριν από τρεις παίκτες του Ηρακλή Ψαχνών

Αποβλήθηκε από τον πάγκο του ο προπονητής της ομάδας του Αιγίου, Νίκος Κουρμπανάς και θα παρακολουθήσει τη συνέχεια της αναμέτρησης από τις εξέδρες.

73' ΓΚΟΛ 1-1 Σέντρα του Παπαχρήστου και ωραία κεφαλιά του Γκούμα στο δεύτερο δοκάρι που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή Ψαχνών.

Ο Ηρακλής Ψαχνών κρατά την κατοχή της μπάλας, ψάχνει για το δεύτερο γκολ και έχει καλύτερη κατοχή στο κέντρο και έχει κάποιες εκτελέσεις κόρνερ που έχουν περάσει ανεκμετάλλευτες.

65' Σκαρτσίλας αντό Αγουρίδη για τον Παναιγιάλειο

64'Κρητικός αντί Τριανταφύλλου για τον Ηρακλή Ψαχνών

46' Ρεκλείτης αντί Αλεξάντροβιτς για τον Παναιγιάλειο

46' Ντελέκος αντί Σπανού για τον Ηρακλή Ψαχνών

A' HMIXΡΟΝΟ

39' σέντρα του Φλίγκου από δεξιά, αλλά ο Γκοτσούλιας δεν προλαβαίνει να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ηρακλή Ψαχνών.

37' ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Αλεξάντροβιτς, αλλά ο τερματοφύκας του Ηρακλή Ψαχνών μπλόκαρε.

34' ΓΚΟΛ 1-0 Ο Τσιμότζι με δυνατό τεχνικό σουτ από 20 μέτρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ανδρούτσου που δεν μπορούσε να αντιδράσει, αφού η μπάλα πήγε στην αριστε΄ρη του γωνία.

25' κίτρινη κάρτα στον Τριανταφύλλου για την ομάδα των Ψαχνών.

Αρκετά λάθη από τις δύο ομάδες που δίνουν ευκαιρίες για φάσεις, χωρίς να έχουν καταφέρει να εκμεταλλευθούν οι αντίπαλοι έστω και για κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια.

17' γέμισμα στην περιοχή του Ανδρούστου, ο Επιτροπάκης μπήκε ανάμεσα στον Ιωάννου και τον Ανδρούτσο, αλλά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και κέρδισε το κόρνερ.

13' κίτρινη κάρτα στον Γκοτσούλια για μαρκάρισμα πάνω στον Μπακομήτρο.

11' ωραία πάσα του Τσιμότζι στον Σπανό που δεν πρόλαβε να κάνει το πλασέ από κοντα

8' προσπάθεια του Μπακομήτρου να μπει στην περιοχή, ωραίο τάκλιν από τον Ακπαρίδη που κόβει.

5' πρώτη καλή ενέργεια στο παιχνίδι για τον Παναιγιάλειο που απείλησε με σουτ του Φλίγκου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Γιώργος Λάμπρου): Πουρής, Στουρνάρας, Παλαιολόγος, Τζανής, Λάμπρου, Μπακομήτρος, Τσιμότζι, Επιτροπάκης (118' Γκεμίσης), Κοιλιάρας, Τριανταφύλλου (64' Κρητικός), Σπανός (46' Ντελέκος)

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Νίκος Κουρμπανάς): Ανδρούτσος, Ακπαρίδης, Ιωάννου, Γκοτσούλιας, Αγουρίδης (65' Σκαρτσίλας), Ιωάννου, Παπαχρήστος, Γκούμας (91' Μαυρόπουλος), Αλεξάντροβιτς (46' Ρεκλείτης), Φλίγκος, Λαζανάς

Διαιτητής: Παπαγεωργίου (Αθηνών)

Βοηθοί: Κοσμάς, Κουτσόγιαννος (Αθηνών)

Last modified onΚυριακή, 15 Σεπτέμβριος 2013 00:33