Τσέκαρε εισιτήριο με Μανιά

Ο 33χρονος επιθετικός του Διαγόρα Ρόδου «χτύπησε» στην παράταση με δύο γκολ και χάρισε τη νίκη - πρόκριση (2-0) απέναντι στο Αιγάλεω.

Τον άερα του Αιγάλεω έχει πάρει τα τελευταία χρόνια ο Διαγόρας Ρόδου. Οι Κυανέρυθροι λίγες ημέρες μετά τη νίκη τους (2-1) κόντρα στο Σίτι για το πρωτάθλημα (6Ν - 1Ι - 0Η στα τελευταία μεταξύ τους), επικράτησαν και στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» με 2-0 στην παράταση (0-0 κ.δ.), αυτή τη φορά για την 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Έτσι, πανηγύρισαν την πρόκριση στην επόμενη (5η), εκεί όπου θα υποδεχτούν τον Παναιτωλικό. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μιχάλης Μανιάς.

Ο 33χρονος επιθετικός στο 94' άνοιξε το σκορ με σουτ και στο 104' έκανε το 0-2 έπειτα από απόκρουση του Τσιμόπουλου σε προσπάθεια του Αντεσίνα. Το Αιγάλεω είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 111' με πέναλτι του Ζυγκερίδη (χέρι του Σταματούλα), όμως ο επιθετικός των γηπεδούχων ήταν άστοχος στην εκτέλεση.

ΑΙΓΑΛΕΩ - ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ 0-2 παρ. (0-0 κ.δ.)
Σκόρερ: 94'. 102' σουτ Μανιάς
Χαμ. πέν.: 111' Ζυγκερίδης

ΑΙΓΑΛΕΩ (Ντράγκαν Τζουκάνοβιτς): Τσιμόπουλος, Βάρκας, Παυλάκης (110' Μπλάκσον), Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά, Σταμένκοβιτς (72' Ζυγκερίδης), Μπάμπης (98' Mπάλλας), Κολλάς (72' Πέτκοβιτς), Ναζίμ (57' Ραμίρεζ), Γκάβριτς (57' Νταβιώτης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Θωμάς Γράφας): Αυγερινός, Αρίας, Νικόλης (72' λ.τρ. Μανωλάκης), Δημητρίου, Σταματούλας, Μουντές, Μασούρας (83' Τζόναθαν), Λούκιτς (77' Τσιαντούλας), Πάρντο (54' Αντεσίνα), Λεσάι, Μανιάς.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Κορίνθου)
Βοηθοί: Τριαντάφυλλος (Κορίνθου), Μπάλας (Τρικάλων)

Last modified onΤετάρτη, 04 Οκτώβριος 2023 16:11