«Φωτιές» Ανιέτε, Ογιαρμπίντε

• Written by Βόλος: Μαρία Μοσχονά
  • Published in Ατζέντα
  • 0 comments

Ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε 4-1 της Αναγέννησης Επανομής με πρωταγωνιστές τους Ογιαρμπίντε, Ανιέτε

Σε μεγάλα κέφια είχαν οι Θεσσαλοί τον Ουρουγουανό Ογιαρμπίντε και τον Ισπανό Ανιέτε και μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το φιλικό παιχνίδι με την Αναγέννηση Επανομής (4-1) που έγινε στο ΕΑΚ Βόλου. Αμφότεροι κέρδισαν το χειροκρότημα με τους αυτοματισμούς και τη συνεργασία τους, με τον πρώτο να κλείνει το ματς με δύο ασίστ και ένα γκολ και τον δεύτερο με δύο γκολ και μία ασίστ.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, πίεσε την Αναγέννηση Επανομής. Η ομάδα του Βόλου παρότι δεν έχει δουλέψει αρκετό καιρό στην προετοιμασία έδειξε να πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο, να έχει κυκλοφορία και κυρίως σωστή αντίδραση μετά το γκολ που δέχθηκε από την Αναγέννηση Επανομής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και να σημειώνουν δύο ακόμα γκολ στο τελευταίο 10λεπτο απέναντι στην Αναγέννηση Επανομής, που έδειξε ότι σε σχέση με πέρυσι είναι πολύ αδύναμη...

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο Μπακαγιόκο που επέστρεψε στο Βόλο έκανε ατομικό στο γήπεδο και έτρεξε μαζί με τον γυμναστή της ομάδας.

Ο Σπύρος Γόγολος υπέστη θλάση στον τετρακέφαλο στην προπόνηση και δεν αγωνίστηκε στο φιλικό.

ΟΙ ΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

6’ Ντεβάλις εκτέλεσε φάουλ στον Ογιαρμπίντε που από το ύψος του πέναλτι έκανε σουτ που έδιωξαν οι αμυντικοί.

8’ Ντεβάλις με διπλή προσπάθεια έκανε σουτ που έδιωξε σε κόρνερ ο Ταταρίδης.

12’ ΓΚΟΛ 1-0 Κάθετη μπαλιά του Ογιαμπίντε στον Ανιέτε, εκείνος έκανε προσποίηση για να βρει ελεύθερο χώρο και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

16’ Σουτ του Ανιέτε άουτ.

19’ ΓΚΟΛ 1-1 Κάθετη πάσα του Μπαλασά στον Ογκουνσότο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και με σουτ ισοφάρισε.

29’ Ο Ογιαρμπίντε συνδυάστηκε με τον Ανιέτε που έκανε του σουτ, αλλά έδιωξε ο Παπατζίκος στην γραμμή.

30’ ΓΚΟΛ 2-1 Ο Ανιέτε μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκοψε στον Ογιαρμπίντε που χωρίς πίεση έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

43’ Ντεβάλις ψηλοκρεμαστή μπαλιά στον Ογιαμπίnτε, εκείνος έδωσε στον Γιενγκά που από καλή θέση έστειλε την μπάλα άουτ.

58' Ο Μπολάτι πάσαρε στον Γιενγκά, σουτ του δεύτερου, ο Ταταρίδης απομάκρυνε. Νέο σουτ του Γιενγκά απομάκρυναν οι αμυντικοί και το ίδιο έκαναν και σε σουτ του Ανιέτε.

62' Σέντρα του Ανιέτε στον Γκότοβο, αυτός έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ταταρίδης έδιωξε.

64' Σέντρα του Ογιαρμπίντε για τον Παππά, ο δεύτερος δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

78' ΓΚΟΛ 3-1. Σέντρα του Ογιαρμπίντε και ο Ανιέτε με πλασέ στην κίνηση σκόραρε.

90' ΓΚΟΛ 4-1. Ο Μπολάτι έβγαλε μόνο του τον Παππά και αυτός με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 4-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Σταυράκης (46' Γκίτκος), Στουρνάρας (85' Μπόρας), Κατσιαρός (77' Καρράς), Παλαιολόγος (65' Ναουμίδης), Γκότοβος, Μπολάτι, Πινδώνης (83' Κοτζαθανάσης), Ντεβάλις (54' Παππάς), Ογιαρμπίντε, Ανιέτε (86' Κολημήτρας), Γιενγκά (74' Γαλάνης).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ: Ταταρίδης, Τσερκέζος, Νταντάμης, Παπατζίκος, Τέλλος, Ναστόσκι (83' Σαμουηλίδης), Κουκουλέκης (57' Κουλίδης), Μπαλασάς, Σικαλόπουλος (57' Ταχματζίδης), Αναστασίου (69' Δραγανίδης), Ογκουνσότο.

Last modified onΤετάρτη, 19 Σεπτέμβριος 2012 20:20