Λαμπράκης: «Εμείς η μεγαλύτερη ομάδα»

Κατά τον Σταύρο Λαμπράκη ο Εργοτέλης είναι η μεγαλύτερη ομάδα στη Football League.

Ο τεχνικός της ομάδας του Ηρακλείου είπε μετά το 2-0 σε βάρος του Θρασύβουλου: «Ήταν θέλω να πιστεύω η τελευταία εμφάνισή μας στο Ηράκλειο. Κάναμε μια δίκαιη νίκη αλλά είχαμε νευρικότητα στο πρώτο ημίχρονο. Η κούραση επηρέασε την ομάδα γιατί προέρχεται από παιγνίδι πριν τρεις μέρες. Κατά διαστήματα δείξαμε ανωτερότητα και ποιότητα. Απέναντι σε μια διαβασμένη ομάδα με ενθουσιασμό που μας δυσκόλεψε ως το γκολ. Προσπαθήσαμε να διαχειριστούμε και την κούραση γιατί την Κυριακή πάμε να πάρουμε αυτό που μας αξίζει: την άνοδο στην Α’ Εθνική. Ευχαριστώ τον κόσμο που μας έδωσε θετική ενέργεια. Θα την πάρουμε μαζί μας στο Βόλο για να ολοκληρώσουμε το πρωτάθλημα με νίκη και πρωταθλητές. Όλα αυτά τα χρόνια έχω βάλει τον εαυτό μου κάτω από τη σκέπη της ομάδας. Δε με ενδιαφέρει τίποτε άλλο από το να ανέβει ο Εργοτέλης στην Α’ Εθνική. Πίστευα στην ομάδα. Έχει βαριά φανέλα. Είναι η μοναδική στη Β’ Εθνική με 6 συνεχόμενα χρόνια στην Α’ Εθνική. Είναι για εμάς η μεγαλύτερη ομάδα στην κατηγορία. Ξέραμε τις δυσκολίες αλλά ήμασταν και είμαστε αισιόδοξοι».

Ο τερματοφύλακας Ζαχαρίας Καβουσάκης είπε: «Ήμασταν διαβασμενοι, δε μπήκαμε δυνατά στην αρχή. Καταφέραμε και σκοράραμε πριν το ημίχρονο κι αυτό ήταν το κλειδί για να νικήσουμε. Συγχαρηρτήρια και στην ομα΄δα μας και στο Θρασύβουλο που ήταν δυνατός αμυντικά και στην κόντρα. Στο δεύτερο ήμασταν έξυπνοι και δε βιαστήκαμε μέχρι να σκοράρουμε και δεύτερη φορά».

Πηγή: cretesports.gr

Last modified onΤετάρτη, 22 Μάιος 2013 20:57