• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 69

«Χτύπησε» στο φινάλε η Επανομή

Η Αναγέννηση «έκλεψε» την πρόκριση από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο φινάλε (1-2).
Η Επανομή πίστεψε ότι με το γκολ στο πρώτο ημίχρονο από τον Γκέσιο (16') τα πράγματα στο ματς με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς θα ήταν απλά. Ωστόσο οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν άξιος αντίπαλος. Οι «κοκκινόμαυροι» έπαιξαν στα ίσια την Αναγέννηση, την πίεσαν πολύ, ειδικότερα στο δεύτερο μέρος, έφτασαν στην ισοφάριση με τον Σάλιβαν (50'), ενώ θα μπορούσαν να πάρουν και τη νίκη με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Για καλή του τύχη του συγκρότημα του Αλέκου Βοσνιάδη, κόντρα στη ροή του αγώνα, κέρδισε πέναλτι στο 83', το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τάσιο (84'). Οι ποδοσφαιριστές του Τζο Παλατσίδη και πάλι δεν έμειναν με τα χέρια σταυρωμένα. Έφεραν όλο το παιχνίδι στην περιοχή του Φιρινίδη και στο 90+4' διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, το οποίο δεν δόθηκε. Έστω κι έτσι, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην επόμενη φάση, που θα τους βρει αντίπαλους με τον Ατρόμητο στις 21 Δεκεμβρίου.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

* Ο τερματοφύλακας της Καλαμαριάς, Καρατζιοβαλής, είναι έξαλλος με τον διαιτητή. Οι συμπαίκτες του προσπαθούν να τον συγκρατήσουν να μην πλησιάσει τον ρέφερι. Ύστερα από μεγάλη προσπάθεια των συμπαικτών του ηρεμεί και παίρνει την άγουσα για τα αποδυτήρια.
Λήξη του αγώνα
90+4' Η Καλαμαριά ζητά πέναλτι για μαρκάρισμα στον Πλατάκη. Θύελλα αντιδράσεων των γηπεδούχων προς τον διαιτητή.
91' Κίτρινη κάρτα στον Τάσιο της Επανομής.
90' Κίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη της Επανομής για διαμαρτυρία.
87' Αλλαγή για την Αναγέννηση Επανομής. Ο Κουρδάκης στη θέση του Γκέσιου.
84' ΓΚΟΛ 1-2 για την Επανομή. Ο Τάσιο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Δεινόπαππας.
74' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Καλαμαριά. Σουτ του Πλατάκη από καλή θέση, απομάκρυνε δύσκολα ο Καρατζιοβαλής. Ο Μυωσιάδης παίρνει το ριμπάουντ, με τον Καρλάο να απομακρύνει σε κόρνερ και τη μπάλα να βρίσκει και το δοκάρι.
71' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Ο Παντελιάδης στη θέση του Λιόνη.
68' Αλλαγή για την Αναγέννηση Επανομής. Ο Δεινόπαππας στη θέση του Γεωργίου.
66' Κίτρινη κάρτα στον Μπιτέλη για διαμαρτυρία.
65' Σέντρα του Πλατάκη, κεφαλιά του Μωυσιάδη, μπλοκάρει ο Φιρινίδης.
64' Αλλαγή για την Επανομή. Ο Γεωργιάδης στη θέση του Ναλμπάντη.
59' Χτύπημα φάουλ του Πλατάκη, ο Μωυσιάδης γίνεται έπειτα από κόντρες αποδέκτης της μπάλας και με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω
59' Κίτρινη κάρτα στον Καραμανλή της Καλαμαριάς για σκληρό μαρκάρισμα.
50' ΓΚΟΛ 1-1 για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Ο Πλατάκης εκτέλεσε από αριστερά το φάουλ, ο Σάλιβαν σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε.
46' Έναρξη του δεύτερου μέρους.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+1' λήξη του πρώτου μέρους
35' Μακρινό σουτ του Γεωργίου το οποίο δεν είχε καμία τύχη.
30' Τελικές: 1 για την Καλαμαριά, 5 για την Επανομή.
30' 58% η κατοχή της μπάλας για την Καλαμαριά, 42% για την Επανομή.
23' Αλλαγή για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Ο Λεπτοκαρύδης εκτός λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Πλατάκης.
21' Κίτρινη κάρτα στον Παπαζούδη της Επανιομής για αντικανονικό μαρκάρισμα.
19' Πλασέ του Λεπτοκαρύδη έξω από τη περιοχή της Επανομής, ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο του Φιρινίδη η μπάλα.
16' ΓΚΟΛ 1-0 για την Επανομή. Ο Πεχλιβανίδης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Γκέσιος με δυνατή κεφαλιά νίκησε τον Καρατζιοβαλή.
12' Εκτέλεση φάουλ του Τάσιο από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα χτυπάει στο τείχος.
5' Σουτ του Τάσιο, πολύ ψηλά άουτ η μπάλα.
1' Έναρξη του αγώνα
* Τράβηγμα υπέστη στην προθέρμανση ο Καραπατσακίδης της Καλαμαριάς και τη θέση του στο αρχικό σχήμα πήρε ο Παρμαξίδης.

Απόλλων Καλαμαριάς (Τζο Παλατσίδης): Καρατζιοβαλής, Σκέμπης, Σάλιβαν, Καραντασιάδης, Νάϊντος, Παρμαξίδης, Μπιτέλης, Λιόνης (71' Παντελιάδης), Μωυσιάδης, Δερμιτζόγλου (67' Χατζί), Λεπτοκαρύδης (23' λ. τρ. Πλατάκης).
Αναγέννηση Επανομής (Αλέκος Βοσνιάδης): Φιρινίδης, Μαυροματίδης, Πεχλιβανίδης, Παπαζούδης, Καρλάο, Καραμανλής, Κάτσε, Ναλμπάντης (64' Γεωργιάδης), Γεωργίου (68' Δεινόπαππας), Τάσιο, Γκέσιος (87' Κουρδάκης).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαλούτας (Ημαθίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Γαλανόπουλος, Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας)
Last modified onΤετάρτη, 23 Νοέμβριος 2011 17:45