Πιερικός - Βέροια 1-3

Βασιλική ανατροπή και 3Χ3 για την Βέροια

Η Βέροια επικράτησε με 3-1 του Πιερικού παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 3ο λεπτό της αναμέτρησης

Η Βέροια ήταν σαφώς πιο αποτελεσματική στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Πιερικό και πήρε αυτό που ίσως της άξιζε από τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης. Η "βασίλισσα" του Βορρά βρέθηκε με την έναρξη του αγώνα πίσω στο σκορ και παρότι πίεσε αρκετά τον Πιερικό το 1-0 έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Η ομάδα της Ημαθίας κράτησε τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο έψαξε την ανατροπή που η απόδοση της έδειχνε πως είναι θέμα χρόνου για να έρθει. Ο Κάντι στο 58ο λεπτό άνοιξε το δρόμο με ωραία προσπάθεια μέσα στην περιοχή και ωραίο τελείωμα. Στη συνέχεια το άγχος πέρασε στην πλευρά του Πιερικού, ο οποίος δεν μπόρεσε να ηρεμήσει  το παιχνίδι και τα λάθη της άμυνας του έκαναν πιο εύκολο το έργο των ποδοσφαιριστών της Βέροιας. Ο Καλτσάς στο 62ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα και ο Ολαϊτάν στο 73ο λεπτό έβγαλε όποιο άγχος είχε η Βέροια για την επικράτηση της.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σούλης Παπαδόπουλος): Συμεωνίδης, Χατζηζήσης, Γιαζιτζόγλου, Κωτσιόπουλος, Δήμου, Κοντέων, Ιντζόγλου, Πέντα, Μπλαζέφσκι (78' Περουτζίνι), Θάνος (46' Κωνσταντινίδης), Κουτσοσπύρος

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Κοτταρίδης, Τζημογιάννης, Μπάρμπας, Αμαραντίδης (80' Γελαδάρης), Γεωργιάδης, Καλτσάς (86' Τάντιτς), Βεργώνης, Καλογέρης, Φαρινόλα, Ολαϊτάν (91' Λαναρής), Κάντι

ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

91 Λαναρής αντί Ολαϊτάν για την Βέροια

86' Τάντιτς αντί Καλτσά για την Βέροια

84' κίτρινη κάρτα Χατζηζήσης για τον Πιερικό

Από τις εξέδρες παρακολουθεί την αναμέτρηση ο προπονητής του Πιερικού Σούλης Παπαδόπουλος που αποβλήθηκε από τον διαιτητή

80' Γελαδάρης αντί Αμαραντίδη για την Βέροια

78' Περουζίνι αντί Μπλαζέφσκι για τον Πιερικό

73' ΓΚΟΛ 1-3 Ο Ολαϊτάν μπαίνει από δεξιά στην περιοχή και με διπλή προσπάθεια στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Συμεωνίδη

70' Ο Ολαϊτάν γλιστρά λόγω της βροχής και δεν βρίσκει την μπάλα ενώ είναι μόνος πλάγια στο τέρμα και ο τερματοφύλακας του Πιερικού Συμεωνίδης έχει εξουδετερωθεί

62' ΓΚΟΛ 1-2 Ο Ολαϊτάν κάνει μακρινή μπαλιά, ο Καλτσάς στρώνει μέσα στην περιοχή στον Καντί, ο οποίος χάνει τη μονομαχία, αλλά η μπάλα στρώνεται πάλι στον Καλτσά που με δυνατό σουτ κάνει το 2-1 για την Βέροια

60' κίτρινη κάρτα Τζημογιάννης

58' ΓΚΟΛ 1-1 Ο Κάντι εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην μεγάλη περιοχή του Πιερικού και βρίσκει τον χρόνο να γυρίσει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Συμεωνίδη

52' κίτρινη κάρτα Πέντα

46' Κωνσταντινίδης αντί Θάνου

ENΑΡΞΗ Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

O Πιερικός κατάφερε να προηγηθεί στο ξεκίνημα της αναμέτρησης χάρη σε μια φάση που κυνήγησε ο Θάνος και την κομπίνα που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του στην εκτέλεση φάουλ. Ο Σπύρος Κουτσοσπύρος που έχει σημειώσει τα τρία φετινά γκολ της ομάδας της Κατερίνης βρέθηκε μόνος στην περιοχή και χωρίς καν να πηδήξει πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η βροχή που "συνόδευε" σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών έκανε τα δεδομένα πιο δύσκολα και άφησε περισσότερο χώρο στη δύναμη και τις μονομαχίες σώμα με σώμα. Οι ποδοσφαιριστές της Βέροιας είχαν την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του Συμεωνίδη που χρειάστηκε να επέμβει μόνο στο 38ο λεπτό για να μπλοκάρει ένα "χαλαρό" σουτ του Λαϊτάν.

ΤΕΛΟΣ Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

38' Εντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του Πιερικού για περίπτωση πέναλτι σε προσπάθεια του Κουτσοσπύρου στην περιοχή, όπου η μπάλα - όπως δείχνει το ριπλέι από την τηλεοπτική κάλυψη - χτύπησε στο στήθος του Ολαϊντάν

37' γύρισμα του Φαρινόλα στον Γεωργιάδη που επιχειρεί μακρινό σουτ που φεύγει απελπιστικά άουτ

31' κίτρινη κάρτα Ιντζόγλου

Λίγο πριν την συμπλήρωση των 30 λεπτών στην αναμέτρηση και η πίεση της Βέροιας αυξάνεται χωρίς όμως να έχει καταφέρει ακόμη να κάνει τελική προσπάθεια προς την εστία του Συμεωνίδη

22' Ο Βεργώνης επιχείρησε σουτ έπειτα από εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Συμεωνίδη

Ενώ έχουμε φτάσει στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, η Βέροια συνεχίζει να πιέζει, αλλά ο Πιερικός είναι πιο επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις

Η Βέροια έχει ισορροπήσει το ματς, κρατά περισσότερο την μπάλα, αλλά δεν έχει βρει τρόπο να πλησιάσει την εστία του Συμεωνίδη

Ο αγωνιστικός χώρος είναι αρκετά βαρύς από την βροχή που συνεχίζει να πέφτει στην Κατερίνη. Οι ποδοσφαιριστές προσπαθούν να παίξουν με την μπάλα κάτω, αλλά ήδη το παιχνίδι έχει πάει στη δύναμη και η μπάλα κολλάει στο χόρτο.

3' ΓΚΟΛ 1-0 Ο Μπλαζέφσκι εκτελεί με κομπίνα το φάουλ και βγάζει αριστερά τον Πέντα που κάνει την σέντρα στην περιοχή και ο Κουτσοσπύρος με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Πιερικό

2' Κλέψιμο του Θάνου στο κέντρο που κερδίζει φάουλ έξω από την περιοχή