Ήττα - μαχαιριά για Βέροια

Η Λαμία επικράτησε 2-1 στην πρωτεύουσα της Ημαθίας και πήρε ισχυρό προβάδισμα έναντι της Βασίλισσας του Βορρά, ώστε να είναι παρούσα του χρόνου στη Super League.

Ισχυρό προβάδισμα για το εισιτήριο στη Super League έχει η Λαμία έναντι της Βέροιας. Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου (11/06) 2-1 στην πρωτεύουσα της Ημαθίας και είναι με το 1,5 πόδι στη μεγάλη κατηγορία.

Οι Κυανέρυθροι έχασαν πολλές ευκαιρίες, έφτασαν σε 18 τελικές έναντι 6 των φιλοξενούμενων, όμως οι Κυανόλευκοι είχαν την ουσία και δεδομένου ότι είναι σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ, βρίσκονται αγκαλιά με την παραμονή τους. Αντίθετα, η Βέροια γνώρισε την 3η διαδοχική ήττα σε μπαράζ και φαίνεται ότι χάνει και το δεύτερο εισιτήριο.

Η Λαμία προηγήθηκε στο 7' με κεφαλιά του Μπεχαράνο, η πίεση των γηπεδούχων έφερε αποτέλεσμα στο 78' με τον Πασά, αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Μανούσος έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους και τους έδωσε μεγάλο προβάδισμα σωτηρίας.

ΒΕΡΟΙΑ - ΛΑΜΙΑ 1-2
Σκόρερ: 78' σουτ Πασάς - 7' κεφ. Μπεχαράνο, 81' σουτ Μανούσος

90'+7' Τέλος του αγώνα.
90'+6' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Βέροια με τον Πασά.
81' ΓΚΟΛ 1-2! Κάθετη του Καραμάνου στον Μανούσο, ο έμπειρος φορ φεύγει στην κόντρα και με δυνατό σουτ νικά τον Παπαδόπουλο.
78' ΓΚΟΛ 1-1! Από κακό γύρισμα του Τζανετόπουλου και πίεση του Γιακουμάκη, ο Σαράνοφ χάνει τη μπάλα και ο Πασάς με πλασέ σε κενή εστία ισοφαρίζει.
61' Χειροκροτείται ο Νούνιες, ο οποίος έχασε προσωρινά τις αισθήσεις του έπειτα από χτύπημα στο κεφάλι.
58' Δυνατό σουτ του Κάτσε από μακρινή απόσταση, η μπάλα άουτ.
55' Τρία διαδοχικά κόρνερ κέρδισε η Βέροια, αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε.
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
19.55... Υπάρχει καθυστέρηση στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου λόγω προβλήματος στο VAR.
45'+6' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
45'+5' Νέα ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Γιακουμάκης γίνεται κάτοχος της μπάλας από πάσα του Μούργου, όμως ο Σαράνοφ και πάλι αποκρούει.
40' Ο Πασάς βγάζει μόνο του τον Πεταυράκη εντός περιοχής και ο Σαράνοφ μπλοκάρει τη μπάλα στο πλασέ του δεύτερου.
38' Ωραία ενέργεια του Γιακουμάκη από δεξιά, πασάρει για τον Μπουκουβάλα, όμως ο Μπεχαράνο απομακρύνει.
24' Και πάλι ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι ο Μπεχαράνο, αστοχεί με κεφαλιά.
20' Κάθετη Κάτσε στον Μούργο, κακό πλασέ του δεύτερου από κοντά, ο Σαράνοφ μπλοκάρει.
11' Έγκυρο εν τέλει το γκολ.
10' Η φάση ακόμα εξετάζεται από το VAR...
7' ΓΚΟΛ 0-1! Ο Τιρόνε εκτελεί φάουλ και ο Μπεχαράνο με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι δίνει το προβάδισμα στη Λαμία.
3' Σέντρα του Μπουκουβάλα από δεξιά, κεφαλιά του Φοφανά η μπάλα άουτ.
1' Έναρξη του αγώνα.

ΒΕΡΟΙΑ (Παύλος Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Δημόπουλος, Μαραγκός, Κάτσε (81' Οικονόμου), Μούργος (81' Καπνίδης), Γαβριηλίδης (77' Μπλέτσας), Φοφανά (59' Κουατένγκ), Πασάς, Γιακουμάκης.

ΛΑΜΙΑ (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Σαραμαντάς, Μαρτίνεθ, Σιμόν, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης (57' Νούνιες), Μπεχαράνο (70' Γκέντσογλου), Μανούσος (89' Προβυδάκης), Τιρόνε (46' Ρόμανιτς), Καραμάνος.

Διαιτητής: Αγκάγιεφ (Αζερμπαϊτζάν)
Βοηθοί: Αμίραλι, Ζεϊλάνοφ (Αζερμπαϊτζάν)
VAR: Ντιμιτρόφ (Βουλγαρία), AVAR: Μωυσιάδης (Ηπείρου)

Last modified onΣάββατο, 11 Ιούνιος 2022 21:01