Ενα ματς, αλλά αξέχαστο!

Ο Ρόντιον Ζγκούρι διαμόρφωσε το 4-5 στο 90+5! Ο Ρόντιον Ζγκούρι διαμόρφωσε το 4-5 στο 90+5!

Ο Πανσερραϊκός υποδέχεται ξανά τον Αιγινιακό, μετά το απίστευτο 4-5 του 2017

Την προηγούμενη φορά που ο Πανσερραϊκός υποδέχτηκε τον Αιγινιακό καταγράφηκε το ασύλληπτο σκορ 4-5!

Ηταν 28 Μαίου 2017. Η ομάδα της βόρειας Πιερίας προηγήθηκε 0-3 στο ημίχρονο με τα γκολ των Γιάννη Τσολακίδη (11'), Μπόγκνταν Ρανγκέλοφ (28') και Γιώτη Γιαζιτζόγλου (36' πέναλτι), αλλά στο δεύτρεο ημίχρονο τα «λιοντάρια» μείωσαν με τους Δημήτρη Γκούρτσα (48') και Χρήστο Ρούτση (52'). Με αυτογκόλ του Λαντό Φουσού (59') ο Αιγινιακός πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά ο Γκούρτσας έφτασε στο χατ τρικ με εύστοχο πέναλτι στο 80' και κεφαλιά στο 90+4' ισοφαρίζοντας σε 4-4. Στο επόμενο λεπτό όμως (90+5') ο Ρόντιον Ζγκούρι διαμόρφωσε το «τρελό» 4-5.

Η αναμέτρηση είχε και δύο αποβολές στις φάσεις των πέναλτι. Ο Πανσερραϊκός έπαιζε από το 35' με 10 παίκτες (έχασε τον Στέργιο Καψάλη) και οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 79' (κόκκινη ο Θοδωρής Παπουτσογιαννόπουλος).

Γενικότερα σε σύνολο τριών αγώνων ο Αιγινιακός εμφανίζεται αήττητος απέναντι στον Πανσερραϊκό. Νίκησε 1-0 στο φετινό πρώτο γύρο στο «Γ. Παραλυκίδης» (με γκολ του Γιώργου Σοφιάνη στο 28'), ενώ στο ίδιο γήπεδο είχε προκύψει λευκή ισοπαλία στις 12/2/2017.

Απομένει να φανεί τι θα προκύψει στη νέα κόντρα τους την Τετάρτη 25/4 (15:00, ΕΡΤ3) στο Δημοτικό Σερρών.